Trasy rowerowe - Atrakcje

Trasy rowerowe / Atrakcje

Jezioro Kopalińskie
Jezioro Kopalińskie położone jest około 1 km od centrum Kopalina i od morza. Jezioro ma powierzchnię ponad 8 hektarów i głębokości około 3 metrów. Jezioro otoczone jest pięknym nadmorskim lasem. Drzewa wrastają korzeniami do wody tworząc małe pomosty dla wędkarzy . Do jeziora można dojść kierując się na plażę piaskową drogą. Jezioro jest zasobne w ryby (głównie liny,leszcze ,karasie, szczupaki, węgorze), można tu wędkować, a łódź pożyczyć na brzegu.
Latarnia Stilo w Osetniku
Latarnia pochodzi z początku XX wieku i jako jedna spośród dwóch w naszym kraju jest całkowicie metalowej konstrukcji. Skonstruowana jest z płyt ze staliwa skręcanych śrubami - punkty łączenia są widoczne po wejściu do budynku. Co ciekawe, latarnia znajduje się na wierzchołku wydmy, odległej ok 1000 m od Bałtyku, a nie jak prawie wszystkie inne latarnie blisko morza. Charakterystyczne jest również trójbarwne malowanie latarni - dół latarni jest czarny, środek biały, a wierzchołek czerwony. Latarnia morska Stilo jest udostępniana zwiedzającym.
Rezerwat Choczewskie Cisy
Rezerwat przyrody Choczewskie Cisy - leśny rezerwat przyrody na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego (utworzony w 1962 r., o powierzchni 9,19 ha). Rezerwat obejmuje dawny park przydworski w okolicach Sasina. Ochronie rezerwatu podlegają głównie występujące tu cisy. Znajdują się tu również stanowiska chronionych roślin naczyniowych.
Ścieżka przyrodniczo historyczna Szklana Huta
Ścieżka Przyrodniczo - Leśna "Szklana Huta"
Jest to pieszy szlak usytuowany w pobliżu leśniczówki Szklana Huta,obejmuje on 12 przystanków , na których można dowiedzieć się o lesie, jego znaczeniu procesach w nim zachodzących.
Można tu dowiedzieć się np. jaka temperatura jest wewnątrz mrowiska, co to jest gospodarczy drzewostan nasienny, czy powalone i próchniejące w lesie drzewo to zmarnowany materiał na deski, czy może środowisko życiowe wielu organizmów, korzystne dla lasu, co to jest rębnia i w jaki sposób się ją prowadzi,Co więcej, w trakcie wędrówki tą ścieżką można na własne oczy zobaczyć prowadzone przez leśników działania, wykorzystywane metody pracy, oraz jej efekty. Niedaleko Szklanej Huty znajduje się zabytkowy kurhan
Nauka jazdy konnej Grzywa
www.stajniagrzywa.pl
Można uczestniczyć w lekcjach jazdy konnej na lonży, na padoku lub po prostu odbyć krótki przejazd z przewodnikiem. Gmina Choczewo posiada 6 oznakowanych tras konnych pozwalających zobaczyć całą okolicę z siodła. Są to trasy "Nadmorska", "Plażowa", "Borówkowa", "Wrzosowa", "Nad jeziorem" i "Dębowa".
Dwory i pałace szlacheckie
Na terenie gminy znajduje się największa ilość zabytkowych dworów i pałaców w całej Polsce wraz z zachowanymi kompleksami parkowymi, w których gospodarzami były znane pomorskie rody: Dzięcielskich, Wejherów, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich, Przebendowskich. Wycieczka szlakiem tych historycznych miejsc reprezentujących bogatą kulturę i różnorodność, z którymi związane są ciekawe legendy, może być wyjątkową podróżą w czasie dla niejednego turysty.
Trasy rowerowe
http://mojrower.pl/trasy/kopalino
Szlak zielony o długości 10 km. Rozpoczyna się za Choczewem, następnie prowadzi szosą na Łętowo (w kierunku jeziora Choczewskiego), szlak jest dobrze oznakowany, wiec nie powinno być problemów. Pedałując tą ścieżką okrążamy jezioro podziwiając otaczającą nas przyrodę oraz alternatywne źródła energii: elektrownie wiatrową i baterie słoneczne. W pewnym momencie trasa zbacza do miejscowości Starbienino, gdzie znajduje się odrestaurowany pałacyk z XIX wieku otoczonym parkiem. W zabytkowym pałacyku mieści się obecnie wydział Ekologiczny Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, i między innymi pracownia rzemiosła artystycznego. Niewątpliwą atrakcją jest usytuowana na najwyższym wzniesieniu przed wsią (rozpościera się z stamtąd piękny widok na okolicę) wieża o wysokości 40m z turbiną wiatrową. Kolektory słoneczne zainstalowano na południowej ścianie pawilonu przy dworku. Ośrodek posiada także własną biologiczną oczyszczalnię ścieków. Na trasie szlaku przygotowano miejsca przeznaczone na odpoczynek oraz tablice informacyjne.

Szlak niebieski o długości 13 km. Rozpoczyna się na parkingu za Osiekami i przez las wiedzie w kierunku ścieżki przyrodniczo-leśnej (koło Szklanej Huty). Skąd idzie dalej na północ koło Wydmy Lubiatowskiej, wzdłuż brzegu morskiego przez Lubiatowo i Kopalino, by połączyć się ze szlakiem żółtym. Trasa niebieska ma na celu zapoznanie głodnych wiedzy turystów z problematyką wzmacniania brzegu morskiego, utrwalania wydm oraz poznaniem lepiej lasu i zachodzących tam procesów oraz przestawić pracę leśników. Pokazuje roślinność wydmową, pomniki przyrody i ukazuje zamierzchłą historie tych ziem (kurhany).
Szlak pomarańczowy o długości 22,5 km. Początek swój ma na Promenadzie Bursztynowej w Kopalinie i przebiega przez miejscowości gminy Choczewo: Kopalino, Biedrowo, Słajszewo, Sasino i Osetnik. Na szlaku rowerowym zobaczymy miedzy innymi: ruiny młyna wodnego, łąki biebrowskie, aleję starych dębów, pałac w Sasinie pochodzący z 1868 roku, rezerwat przyrody " Choczewskie Cisy ", latarnię morską Stilo, kosodrzewinę rosnącą na wydmach. Szlak pomarańczowy kończy się za miejscowością Sasino na granicy gminy Wicko.